Uwaga na cyberprzestępców – jak nie dać się nabrać?


W Polanicy-Zdroju trwają działania edukacyjne na rzecz zwiększenia świadomości mieszkańców na temat cyberprzemocy. Inicjatywa „Bankowcy dla CyberEdukacji” zwraca uwagę na metody, jakimi posługują się oszuści podszywający się pod pracowników banków. Obywateli zachęca się do zachowania czujności i stosowania zasady ograniczonego zaufania w kontaktach telefonicznych. Warto znać kilka kluczowych wskazówek, aby uniknąć ewentualnych wyłudzeń.

W ramach kampanii, przedstawiane są przykłady niebezpiecznych sytuacji, gdy oszuści dzwonią do osób, podszywając się pod bankowych pracowników. Przykład Zbigniewa Buczkowskiego, który podzielił się swoją historią, pokazuje, jak łatwo można stać się ofiarą przestępstwa. Osoba dzwoniąca, udająca pracownika banku, starała się wyłudzić dane osobowe oraz zainstalować szkodliwe oprogramowanie w telefonie, co mogłoby prowadzić do skradzenia środków zgromadzonych na koncie.

Również ważnym aspektem poruszanym w kampanii jest zasada weryfikacji rozmówcy. Zachęca się mieszkańców, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, sami kontaktowali się z infolinią swojego banku. Tego typu działania mają na celu nie tylko ochronę indywidualnych klientów, ale także szerzenie świadomości w społeczeństwie na temat cyberzagrożeń. Przypomniano, że prawdziwi pracownicy banku nigdy nie wywierają presji na klientach i nie żądają natychmiastowych działań.

Warto podkreślić, że kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” to wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz policji. Jej celem jest edukacja wszystkich użytkowników Internetu, a także wykształcenie nawyków, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii. Obywatele są zachęcani do aktywnego poszukiwania informacji o cyberbezpieczeństwie we własnych bankach, aby być lepiej przygotowanymi na potencjalne zagrożenia.

Źródło: Policja Kłodzko


Oceń: Uwaga na cyberprzestępców – jak nie dać się nabrać?

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:9


Zobacz Także